Спадкоємці китайських ватників. Путін вкрав ідею у Мао
Десять тисяч російських солдатів-відпускників в «армії» ЛДНР - це, друзі, дрібниця. У 1950 році в Корею Китай послав близько трьох мільйонів «добровольців». Це за скромними підрахунками.
Шанувальник китайського досвіду, Путін не міг пройти повз це ноу-хау.
Влітку минулого року, ще до того, як в Україну вторглися десантники Путіна, що «заблукали», відомий в Росії ідеолог шовінізму Єгор Холмогоров повідав пресі одну ідею:
«Є прекрасний формат, який мені дуже подобається, який випробували китайці під час війни в Кореї. Китайці ввели туди мільйонну армію і назвали цю справу добровольцями. «Мільйон китайських добровольців хочуть боротися за справу комунізму і братську допомогу корейському народові в боротьбі з імперіалізмом». З ними одночасно прилетіли добровольці - радянські льотчики, які розгромили американську авіацію. Результат - свої завдання вони виконали, Північну Корею звільнили.
- Добровольці в Україні є і зараз, - уточнює журналіст.
- Ні, зараз там добровольці, які зовсім добровольці. Там потрібні інші добровольці, одиницями виміру яких є дивізії, бригади. Потрібні окремі військові структури. Потрібні не окремі люди, з яких доводиться ще щось зліплювати, потрібні окремі військові структури, причому тут не принципове навіть озброєння. Можна перевезти дивізію, яка бореться на новітніх танках Т-90, перевезти її через кордон і дати їй застарілі танки Т-64».
Путін почув Холмогорова? Радше, навпаки - ідеолог був в курсі путінських планів. Так чи інакше, все це якраз те, що ми сьогодні маємо, і чого не помічають зарубіжні спостерігачі: «добровольчі військові структури у вигляді танкових дивізій».
Аби зрозуміти, що це таке, і як воно діє, повернімося на 60 років назад, у роки Корейської війни початку 50-х минулого століття.
ЗАСЛІПЛЕНІ ПРОМЕНЯМИ ЧУЧХЕ
Чим більше дізнаєшся про збройні конфлікти ХХ і початку ХХІ століття, тим більше доходиш висновку: мабуть, не було жодного, де винуватцем відкрито чи опосередковано не була б Росія. Причому, кожного разу це супроводжується однаковими пропагандистськими трюками про чиюсь чужу агресію.
Корейська війна, що вибухнула в 1950-му, була хорошою ілюстрацією цієї тези. Тоді, після закінчення Другої світової, союзники розділили звільнену від японців Корею по 38-ій паралелі на окупаційні зони. Передбачалося, що це дуже ненадовго, і Корея, провівши демократичні вибори, возз'єднається. Але Сталін «демократію» розумів по-своєму і повторив той же трюк, що і в окупованій ним Європі. У північній частині Кореї, спираючись на радянські танки, владу захопив «мудрий вождь», засновник ідей «Чучхе» Кім Ір Сен (дід нинішнього диктатора Північної Кореї). У сферу впливу цих ідей Сталін сподівався запхнути і решту півострова. ООН ідея не сподобалася, і в серпні 1949 року на півдні була проголошена Корейська Республіка. Кремлівського старця це розлютило. Він вирішує дати «мавпі гранату» у вигляді російської моторизованої техніки і гігантської, майже в мільйон багнетів армії, яка в 1950 році нападає на Південну Корею і за кілька днів окуповує її столицю - Сеул.
Ще й сьогодні путінські пропагандисти й «історики» намагаються довести: на бідного Кім Ір Сена напали американські імперіалісти, а він лише захищався. Хоча серйозні вчені на пальцях довели: винним був винятково головний «чучхіст». Їхні чесні російські колеги вимушені були з цим погодитися.
СТРАХ МАО
Американська армія, яка недалекоглядно покинула півострів, вимушена була повернутися і, виконуючи вирішення Радбезу ООН, погнала північних корейців назад на північ, аж за Пхеньян. Ось тоді Сталін і попросив китайського вождя Мао Цзедуна допомогти.
Мао Цзедун. Фото: Reuters |
Мао, незважаючи на те, що назвав Штати «паперовим тигром», боявся ще сильніше. Він боявся американської атомної бомби. Боявся санкцій ООН. В інтернеті можна знайти оприлюднене листування між Мао і Сталіним, а також доповідні записки посла СРСР в КНР М. Рощина, з яких видно, як виляв китайський вождь. Сталін дотискав: афішувати, мовляв, участь китайської регулярної армії необов'язково. Хай це будуть добровольці з-поміж свідомих бійців робітничо-селянської армії, що бажають допомогти братському корейському народові. Крім того, пише в мемуарах китайський воєначальник Пен Дехуай, «...Сталін дав згоду на участь у війні радянських ВПС, так що за повітряний простір будуть відповідати вони, за наземні дії - ми». Вмовляючи Мао Цзедуна, Коба заспокоював: не треба боятися атомної війни. "Якщо війна неминуча, - пише він китайському колезі, - хай вона краще буде тепер, а не через кілька років."Немов передчував, що «через кілька років» вже ніяк не зможе повоювати...
ВІДПУСКНИКИ В КВАДРАТІ
Офіційна радянська історія стверджує: радянські війська в Корейській війні не брали участь. Але не так давно одна з ветеранських організацій Росії почала збирати спогади учасників тих подій. І ось що виявилося. В китайській армії працювало багато радянських офіцерів і генералів. Офіційно вони вважалися військовими радниками, але реально командували частинами і з'єднаннями, де китайські «командири» були лише перекладачами. Так от, близько півтори тисячі цих «радників» і були перекинуті як «китайські добровольці» до Кореї.
Були і рядові бійці, сержанти. Свого роду «відпускники в квадраті» - радянські добровольці як китайські добровольці в корейській армії. «Щоправда, одного дня надійшла команда терміново зібрати свої речі і покинути позиції. Майже на добу нас відвели в сопки, за кілька кілометрів від місця постійної дислокації, а наше місце тут же зайняли китайські солдати. Пізніше стало відомо, що того дня інспекція ООН перевіряла, чи не беруть участь у бойових діях радянські військовослужбовці», - згадує один з учасників корейської війни сержант Анатолій Гаєв.
КИТАЙСЬКІ ВАТНИКИ
Дещо не за темою, але - цікаво. Ветеран 39-ої армії росіянин Володимир Буряк, призваний і відправлений до Китаю за «спецнабором» 1951 року, згадує, що радянських солдатів, відправляючи до Кореї, переодягали в китайську військову форму. Взимку це були знамениті китайські ватники. Вони були легкими і зручними для пересування, але намокнувши під дощем, лягали важким тягарем на плечі і дуже довго сохнули.
Взагалі, скільки б не доводили росіяни, що підбиті ватою тілогрійки - споконвічно російський предмет туалету, це не так. Так само, як самовари і пельмені, класичні короткі ватяні куртки з поздовжнім прошивом запозичені росіянами в Китаю. З'явилися вони в Російській імперії після російсько-японської війни. До сорокових років ватник в СРСР був винятково одягом ГУЛАГу, і лише під час війни радянська пропаганда почала його активно піарити. У всіх післявоєнних фільмах ватник - обов'язковий атрибут героїчного бійця Червоної армії. Ідея настільки прижилася, що на Олімпіаді в Сочі російська спортивна делегація вийшла на парад у ватниках. Тих, що винайшли в Китаї.
І МІЛЬЙОН УБИТИХ
Але повернімося до Корейської війни. Мао вирішує питання з добровольцями дуже просто, він підписує наказ, за яким «Армія оборони північного Сходу перейменовується в Китайських народних добровольців (КНД) і направляється негайно до Кореї». 25 грудня 25 армійських корпусів «китайських народних добровольців» кількома ешелонами, в обмундируванні без розпізнавальних знаків і під командуванням сталінських «радників» вторглися в Корею. Об'єднані війська ООН, основу яких складали американці, зайнявши Пхеньян і відігнавши деморалізованих корейців до північних меж країни, не очікували, що на них як з решета посиплються сотні тисяч китайців. Головним завданням, яке поставив перед КНД їх головнокомандувач Пен Дехуай, було не стільки утримання чи захоплення територій, скільки фізичне знищення противника. У чому китайці досягли успіху - втрати американського експедиційного корпусу склали 33 тисячі людей.
Загальної кількості «добровольців», що воювали в Кореї не знають, мабуть, навіть самі китайці. Офіційна цифра варіюється від 900 тисяч до мільйона! Але в 2010 році на китайському новинному порталі China.org.cn були опубліковані уривки зі статті генерал-майора китайської армії, професора Національного університету Китаю Сюй Яня. Він називає цифру 2,97 млн.! Як вважають експерти, це майже стільки ж, скільки було у всій американській армії в 1955 році! Але російські історики впевнені, що і ця цифра занижена, адже одні втрати китайців склали близько мільйона людей! Це вдвічі більше, ніж було вбито власне північних корейців.
МЕРТВІ «ДОБРОВОЛЬЦІ» ТЕЖ КОРИСНІ
Масове «падіння» добровольців офіційні радянські і китайські історики пояснюють тим, що, мовляв, китайці були погано технічно оснащені і «душили» американців практично голіруч. А ось за американськими розвідданими, озброєні були «добровольці» добротними радянськими танками, реактивними мінометами і новими винищувачами МіГ-15.
Дуглас Макартур |
Неймовірні ж втрати китайців були спричинені особливостями їх наступальної тактики (про оборону вони взагалі не думали). Першу битву, за китайською воєнною традицією, необхідно було обов'язково вигравати. Будь-якою ціною. Тому часто все зводилося до закидання противника тілами власних солдатів. Ця випробувана в Кореї тактика отримала назву «людських хвиль» і європейцям здавалася ірраціональною. Але самі китайці вбачають в ній логіку: швидкий біг величезної маси людей на ворожі укріплення навіть під шквальним вогнем дозволяв хоч якійсь частині тих, що залишилися в живих, досягти «мертвої зони» і вступити в рукопашний бій, в якому китайці були сильними. Це вимагало, звичайно, безодні людських ресурсів. Але в голови Мао нестачі в них не було. Що таке мільйон смертей на тлі мільярдного населення Китаю?
А ось американці і їхні союзники берегли людей, і за загрози життю солдатів давали наказ про відступ. Переможно наступавши на трупи співвітчизників сталінсько-маоїстські «добровольці» зуміли не лише повернутися до 38 паралелі, але й знову захопити Сеул.
Врешті-решт, американці придумали, як боротися з «людськими хвилями» - вони дозволяли китайцям оточити себе заздалегідь пристріляних територіях, а потім влаштовували артилерійську м'ясорубку. Чим в друге, потім і втретє «загнали» відпускників назад за 38-у паралель.
А СВІТ НЕ ПОМІТИВ
Про те, як китайсько-корейські брати дали по зубах світовому імперіалізму, радянські газети бравурно сурмили аж до кінця 60-х, коли китайці подібним чином захопили спірну з СРСР територію острову Даманський. Зараз, коли Китай в Росії знову «полюбили», сурми заграли знов. Але це була лише хороша міна при поганій грі. Війна почалася з 38-ої паралелі нападом Кім Ір Сена, цією ж паралеллю закінчилася. Мета, поставлена Сталіним в листі корейському вождеві: «змусити США відмовитися не лише від Тайваню, але й від сепаратного миру з японськими реакціонерами, відмовитися від перетворення Японії на свій плацдарм на Далекому Сході», не була досягнута.
Ким Ир Сен |
Мільйон китайців, виходить, склали голови ні за що. Втім, така доля всіх «добровольців за наказом» у всі часи.
Але де в чому Китай і СРСР виграли, і це «дещо» якось не помітили в Європі і Америці. Мао і Сталін знайшли спосіб обійти санкції ООН щодо їхніх країн, тому, що довести агресію КНР і, вже тим паче, СРСР було неможливо. Юридично вони нікому війни не оголошували, і їхні армії в Корейській війні не брали участь. Небезпеку прецеденту зрозумів, схоже, лише відважний американський генерал Макартур, який в таємній депеші президентові Гуверу вимагав дозволу на нанесення масованого бомбового удару по території Китаю. Але американський президент, схоже, надмірно довірився даним інспекцій ООН. А вони не побачили в Кореї жодних китайських і радянських військ (нічого не нагадує?) Держдеп спустив ідею Макартура на гальмах, а його самого відкликав на батьківщину.
Сталін, звичайно, не заспокоївся б, але він помер, а його наступникам було не до Кореї. Мао, позбувшись заступника, зайнявся більш насущними справами - культурною революцією, в якій убивалося не менше китайців, ніж у Корейській війні.
Сама ж ідея обману світової громадськості за допомогою липових добровольчих дивізій жива. І, на жаль, ця сталінсько-маоцзедунівська хитрість, застосована Путіним в Україні, досі вводить в оману Європу.
Коментарі
Дописати коментар